Home » » Potęga Fendera – gitary basowe Precision Bass i Jazz Bass

Potęga Fendera – gitary basowe Precision Bass i Jazz Bass

Potęga Fendera

Fender to światowy potentat instrumentów muzycznych. Słynie nie tylko ze znakomitych gitar elektrycznych i wzmacniaczy, ale także z gitar basowych. Należy pamiętać, że właśnie dzięki Fenderowi zaczęto powszechnie stosować zelektryfikowane gitary basowe, które spowodowały spadek popularności kontrabasów. Sięgnięcie po gitary basowe Fendera gwarantuje brzmienie, które pojawiło się na większości nagrań, na których słychać ścieżkę gitary basowej. Największe sławy basowego świata używają basów Fender, które gwarantują uzyskanie brzmienia, które miłośnicy muzycy uwielbiają.

Dwa modele

Fender w swojej historii odniósł największy sukces z dwoma modelami gitar basowych. Pierwszą z gitar basowych jest Fender Precision. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w przeciwieństwie do kontrabasów są to instrumenty z nabitymi progami. Dzięki temu nie ma możliwości zagrania złego dźwięku poprzez nieznaczne nietrafienie palca w żądane miejsce. Rewolucja dokonała się dzięki Precision także w innym aspekcie. W końcu basiści mogli mieć instrument, który może być naprawdę głośny dzięki zastosowaniu elektrycznych wzmacniaczy. Przy tym Precision okazał się instrumentem o wiele bardziej mobilnym niż kontrabas. Drugim, nieznacznie późniejszym modelem jest Jazz Bass. Nazwa Jazz Bass nie powinna się kojarzyć w pierwszej kolejność z gatunkiem muzycznym, który zaczął zdobywać olbrzymią popularność w latach 20′ XX wieku, ale z angielskim wyrażeniem to jazz something up. Zwrot ten ma bardzo pozytywne znaczenie. Oznacza polepszenie czegoś, by lepiej się podobało. Takim instrumentem miał być Jazz Bass, naturalną ewolucją swojego poprzednika, basu Precision. Odziedziczył po nim mobilność i precyzyjność dzięki zastosowaniu progów. Różni się natomiast brzmieniem, o którym napiszę później. Jazz Bass nie stał się jednak lepszy od basu Precision, stał się jemu równy, a dzięki temu te dwa basy doskonale uzupełniają siebie nawzajem. Oba modele są niesamowicie wszechstronne i mają swoje zastosowanie we wszystkich gatunkach muzycznych. Jazz Bass w prawdzie nadaje się do jazzu, ale w równym stopniu co do funku, bluesa, popu, rocka czy metalu. Tak samo do tych gatunków nadaje się Precision, a więc do jazzu również.

141151497990020600

Do porównania ich posłużymy się serią Standard firmy Fender, wierną tradycyjnym założeniom, a jednocześnie dostosowaną do współczesnych potrzeb:
– Gitara basowa Standard Precision Bass (zobacz)
– Gitara basowa Standard Jazz Bass (zobacz)

Zobacz również pozostałe modele gitar basowych Fendaer’a z serii Precision Bass i Jazz Bass:
http://skladmuzyczny.pl/product/producerList/url/fender/manual/1

Podobieństwa

Zgodnie z tradycją Fendera korpus w obu modelach wykonany jest z olchy, drewna o wyważonym brzmieniu, dzięki któremu oba basy produkują świetnej jakości niskie tony, nie ucinając jednocześnie średnich i wysokich. Klonowy gryf daje przyczynia się do wygodnego prowadzenia ręki, tradycyjnego „Fenderowskiego” czucia trzymania gryfu. Do wyboru są klonowa i palisandrowa podstrunnica. Drewno podstrunnicy nie wpływa mocno na brzmienie, głównie chodzi o wrażenia estetyczne i delikatnie inne odczucia przy naciskaniu strun opuszkami palców. Radius podstrunnicy wynosi 9,5″, a zatem jest to trochę szerszy promień niż w starych basach Fendera (7,25″ ). Dzięki temu zachowujemy wygodę gry znaną ze starszych generacji instrumentów, zyskując jednocześnie lepsze przystosowanie basu do współczesnych wymagań. Zastosowane progi medium jumbo jeszcze bardziej polepszają komfort gry. Precision i Jazz Bass mają te same chromowane klucze i mostek. Gwarantują one niezawodność przy strojeniu. Długość menzury wynosi 34″ . Gwarantuje ona długi okres wybrzmiewania.

Różnice

Zacznijmy od szerokości gryfu. Gryf Precision (1,625″ ) jest szerszy niż gryf Jazz Bassa (1,5″). Historycznie Precision skierowany był do kontrabasistów, których zachęcano do zmiany instrumentu. Jazz Bass natomiast skierowany był głównie do gitarzystów, tak więc przez to zmniejszono szerokość gryfu. Jest to bardzo subiektywna kwestia w odczuciu. Są zwolennicy zarówno gryfu szerszego oraz gryfu węższego. Kluczową różnicą są przetworniki. Przetwornik Precision traktuje się jako jeden, są to jednak dwa na stałe połączone ze sobą single. Dzięki temu nie występuje zjawisko brumu. Każdy z singli obejmuje po dwie struny. Umiejscowienie przetwornika wyłącznie w pozycji „neck” powoduje głębokie brzmienie. W Jazz Bassie natomiast mamy dwa osobne single, jeden w pozycji „neck”, a drugi w pozycji „bridge”. Dzięki temu mamy szerszą paletę brzmień, ponieważ włączając oba przetworniki naraz nasze brzmienie jest połączeniem świetnego, ale nie aż tak bardzo głębokiego dołu, a także mruczącego środka i zaznaczonej góry. Używanie samego przetwornika „neck” powoduje upodobnienie brzmienia do Precision, lecz jest to brzmienie nie aż tak głębokie jak w Precision. Pozostawienie samotnie włączonego przetwornika „bridge” nada dźwięku barwę o wyraźnym środku i górze bez dużej ilości dołu, który idealnie nadaje się do solówek basowych. W Jazz Bassie możemy mieszać głośności obu przetworników na przykład ściszając o połowę „bridge” i zostawiając na 100% „neck”, dzięki czemu mamy bardzo szeroką paletę brzmień. Ostatnią kwestią jest kształt korpusu. Jest to głównie kwestia estetyczna. Nie powinna odgrywać dużej roli przy wyborze instrumentu.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na wybór pomiędzy tymi dwoma wspaniałymi instrumentami jest zadanie sobie jednego pytanie. Czy chcę by mój bas miał dużo dołu czy zróżnicowane brzmienie? Jeśli ma mieć dużo dołu – Precision, a jeśli zróżnicowane brzmienie – Jazz Bass. Nie można ponieść się błędnemu wrażeniu, że Jazz Bass jest gorszy, bo ma mniej dołu. Tego dołu nadal jest dużo, w Precision jest go po prostu więcej, a dzięki większemu naciskowi na środek i górę pasma otrzymamy brzmienie bardziej zróżnicowane. Są jeszcze dwie zasadnicze kwestie, które przechylają szalę w którąś ze stron. Jeśli preferowany sposób gry to używanie piórka, to lepiej mieć Precision. Oba modele świetnie brzmią przy graniu palcami, ale przy użyciu piórka dzięki większemu dołowi uzyskamy głębokie brzmienie nawet przy użyciu piórka, które powoduje, że brzmienie ma mniej dołu. Z drugiej strony solówki basowe to domena Jazz Bassa dzięki jego bardziej zróżnicowanemu brzmieniu. Przy slapie jest to sprawa bardziej subiektywna. Precision umożliwia slap bardziej mięsisty, a Jazz Bass bardziej mruczący z wyraźniej zaznaczoną górką. Te instrumenty się wzajemnie tak wspaniale uzupełniają, że olbrzymia większość profesjonalnych basistów ma w swojej kolekcji oba te modele.

Strona producenta: http://www.fender.com/en-PL/

Skomentuj - Potęga Fendera – gitary basowe Precision Bass i Jazz Bass
  • (will not be published)