Home » » Wybieramy gitarę akustyczną. Co warto sprawdzić przy zakupie?

Wybieramy gitarę akustyczną. Co warto sprawdzić przy zakupie?

Na co zwrócić uwagę?

Gitarę sprawdzamy tylko na świeżych strunach. Nawet najlepszy instrument brzmi słabo ma starym komplecie.

 • Podstawa to strój instrumentu, niepoprawność w tym punkcie od razu dyskwalifikuje gitarę. W końcu nie chcemy od razu narazić się na szlif lub wymianę progów oraz inwestycje w kompensowany podstawek wyprofilowany dla każdej struny. Wyjątek: mamy wyjątkowo dobrze brzmiącą gitarę i warto w nią zainwestować, zazwyczaj dotyczy to starych i mocno używanych instrumentów. W skrajnych przypadkach gitara może mieć problem ze strojeniem, ponieważ mostek jest osadzony w złym miejscu – unikać takiego akustyka jak ognia! Przy okazji badania stroju instrumentu zwróćcie uwagę na wilki czyli miejsca, gdzie dźwięk jest głuchy i nie wybrzmiewa wystarczająco długo. Nie ma idealnych gitar, ale jeśli to zjawisko występuje zbyt często to nie jest to dobry znak.
 • Sprawdźcie czy progi nie wystają poza podstrunnice (mogą poranić ręce), czy mostek nie jest odklejony oraz kondycje lakieru na korpusie (pod kątem mikro-pęknięć lakieru). Jeśli pojawia się takie oznaki to gitara może być przesuszona co oznacza problemy. Wystarczy, że zimą stała koło kaloryfera lub w pomieszczeniu o bardzo niskiej wilgotności (poniżej 30%).
 • Komfort gry to kwestia dobrego ustawienia gitary. Zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut można obniżyć / podwyższyć akcję strun i zrobić korekcję krzywizny gryfu. Jeśli odpowiada Wam profil gryfu i szerokość siodełka to nie przejmowałbym się akcją strun przy ogrywaniu gitary.
 • Bardzo dużo gitar posiada wybrzuszenie w miejscu gdzie gryf łączy się z korpusem. Skutek jest taki, że pomimo wysokiej akcji strun gitara pobrzękuje i blokuje się przy podciąganiu strun. Wioliny brzmią nieatrakcyjnie przy mocniejszym ataku. Gitara z taką przypadłością od razu narazi Was na koszty w postaci wymiany progów i szlifu podstrunnicy.
 • Unikamy skręconych gryfów. W efekcie mamy gitarę, w której akcja strun na wiolinach jest niska, a w basie wysoka lub odwrotnie. Taki gryf można uznać za uszkodzony i nie warto interesować się instrumentem.
 • Barwa gitary to kwestia indywidualnych preferencji. Pamiętajcie jednak, że dobry instrument posiada długi sustain (długo wybrzmiewa) oraz brzmi czytelnie. Nie ma nic gorszego w brzmieniu akustyka niż zamulony bas, który dominuje nad pozostałym pasmem. Zagrajcie struny basowe razem z wiolinami i oceńcie czy te ostatnie nie gubią się w tle. Dźwięk musi być soczysty, pełny i brzmieć bardzo naturalnie.
 • Dobre gitary akustyczne bardzo często są lekkie. Podobnie jest w przypadku Les Paula czy Stratocastera. Najlepiej grają bardzo lekkie gitary.
 • Warto sprawdzić czy klucze trzymają strój. Jeśli nie to musimy na dzień dobry wydać kolejne 200 – 400 zł.
 • Najbardziej komfortowa jest sytuacja jeżeli możemy pożyczyć gitarę i nagrać ją mikrofonem. Czasem instrument brzmi świetnie przy grze na żywo, ale nagrywa się fatalnie.
 • Różne gitary lubią różne komplety strun. Zanim skreślicie instrument załóżcie komplet innej marki, ale takiej samej grubości. Moim zdaniem najbardziej optymalny komplet strun do akustyka to 12 – 53 lub 12 – 54.
 • Dobra rada na koniec

  Kup najlepszą gitarę na jaką Cię stać! W końcu instrument kupuje się z myślą o wielu latach użytkowania. Czasem zbyt duża oszczędność może skutkować dodatkowym wkładem i ukrytymi kosztami, które ujawnią się zaraz po zakupie gitary. Pamiętajcie też, że warto przy zakupie zabrać ze sobą bardziej doświadczonego gitarzystę, a najlepiej profesjonalistę. Dodatkowa opinia nigdy nie zaszkodzi.

  Powodzenia i udanych gitarowych łowów!

  [link url=”http://infomusic.pl”]Piotr Słapa infomusic.pl[/link]

  Skomentuj - Wybieramy gitarę akustyczną. Co warto sprawdzić przy zakupie?
  • (will not be published)