Pliki

SZABLONY

Skale
Akordy
Tabulatury/Nuty

 

PROGRAMY

Riff Works T4 (pobierz)
Bezpłatna wersja programu RiffWorks umożliwiającego nagrywanie utworów i współpracę online (do czterech osób) przy ich tworzeniu. Aplikacja pozwala nagrywać wokale i gitary, których brzmienie można wzbogacić o efekty „Wah, Multi-band Compression & Distortion, Modulation, Delay, Reverb, Compression, and British Style EQ”. Dostępne są także wtyczki VST Amp („AmpliTube Duo LE & Studio Devil BVC”). Gotowe nagrania możemy zapisywać do formatów .wav, .ogg, .rws (format RiffWorks) oraz .mp3. Możemy się również nimi dzielić w ramach społeczności RiffWorld.Program posiada także automat perkusyjny i metronom.

 
Tux Guitar (pobierz)
Darmowy program, który otwiera pliki w formacie gp3,gp4 oraz gp5. TuxGuitar to przydatne narzędzie dla początkujących gitarzystów. Na ekranie pojawia się zapis nutowy piosenki oraz odpowiedni znacznik na gryfie gitarowym, który można odsluchać. Dzięki temu początkujący gitarzysci mogą bez znajomości nut zagrać nawet skomplikowane utwory. Program umożliwia podgląd wielu ścieżek, automatycznie przewija notację w czasie grania, umożliwia dodawania efektów muzycznych, powtarzanie, sterowanie tempem i czasem odtwarzania.

 
PowerTab (pobierz)
Darmowy program, który otwiera pliki w formacie ptb. To wszechstronne narzędzie pozwalające na zapis utworów w postaci tabulatur wraz z nutami, a także ich odtwarzanie w formacie MIDI. Twórcy położyli duży nacisk na jak największe możliwości wiernego zapisania melodii, dlatego dostępna jest ogromna ilość ozdobników dźwięku: od vibratto różnego stopnia, poprzez tapping, do przypisów każdego taktu. Dostępnych jest kilka rodzajów tabulatur, co pozwala dostosować program do każdego instrumentu szarpanego. Także sam dźwięk został urozmaicony przez możliwość wyboru jego barwy, brzmienia i dołączenia do niego efektów cyfrowych. W czasie odtwarzania można swobodnie przechodzić między zapisami poszczególnych instrumentów. Warta uwagi jest funkcja eksportu i importu. Pozwala ona na konwersję pliku MIDI na tabulaturę i na odwrót. Power Tab Editor, dzięki swoim rozbudowanym funkcjom, może spokojnie konkurować ze swoim płatnym odpowiednikiem Guitar Pro.

 
AP Guitar Tuner (pobierz)
Popularny program do strojenia instrumentów za pomocą komputera. Idealne rozwiązanie dla początkujących. Jest to w istocie tuner chromatyczny, czyli narzędzie dające możliwość precyzyjnego określenia tonu badanego dźwięku. Jego obsługa jest banalnie prosta. Przed rozpoczęciem należy podłączyć instrument do wejścia liniowego, bądź skorzystać z mikrofonu. Na ekranie widoczny jest poziom mocy sygnału oraz dwa wskaźniki tonu dźwięku. Pierwszy z nich, wskazuje grany ton na tle wybranej skali, drugi, w postaci wskazówki, pokazuje jego procentowe odchylenie od najbliższego mu dźwięku w gamie. Cały proces jest przedstawiony graficznie, dzięki czemu używać go może nawet osoba mająca niewielkie pojęcie o muzyce. Największą zaletą aplikacji jest możliwość wyboru strojenia spośród ponad czterdziestu różnych schematów, dzięki czemu jest przydatny również w przypadku instrumentów innych niż gitara.